top of page
Office Worker

İŞ YERİNDE STRES
YALNIZ DEĞİLSİNİZ

Stres hissi nasıl azaltılır?

Sürekli olarak ulaşılabilir olmanın ve sayısız platform tarafından mesaj seline tutulmanın neredeyse moda olduğu bir zamanda, işyerinde stresin giderek daha önemli bir konu olması şaşırtıcı değil. Özellikle sürekli olarak müsait ve dikkatli olmamızın gerekli olduğu bir dünyada, sıklıkla aşırı talepler ortaya çıkıyor. Bu konuda yapılmış bir çalışmanın sonuçları da bu durumu kanıtlar nitelikte.
 

Bu makalede:

Stres seviyeleri hiç bu kadar yüksek olmamıştı

Dünya Ruh Sağlığı Günü'nde yayınlanan bir TUC araştırmasına göre, İngiltere'deki işyerlerinde stres en önemli sağlık ve güvenlik sorunudur. Bu yılki iş sağlığı ve güvenliği anketinde, 1000 katılımcının %70'i 'stresi bir sorun olarak nitelendirdi ve bu, TUC çalışmalarında daha önce hiç görülmemiş yüksek bir orana tekabül ediyor. Birçok ülkede de buna benzer sonuçlar beklenmektedir.

Bir Office Kadın

GTD sayesinde Stresle Başa Çıkmak

İş yerinde stresliyseniz, bu duygu işten sonra ve özel hayatta nadiren tamamen son bulur. Bununla birlikte hem profesyonel hem de özel hayatınızda stressiz ve rahat bir yaşam sürmenin yolları ve araçları vardır. GTD sizi aşağıdaki konularda destekler:

  • Görevleri rahat bir şekilde yapmak için çalışma masanızın kaosunu ve sürekli baskıyı yönetmek

  • İş yerinde psikolojik stresi ve aşırı yükü tanımlamak ve bununla uygun şekilde başa çıkmak

  • Stres faktörlerini en aza indirmek ve stresi önlemeyi sürdürmek

  • Ani zorluklara güvenle tepki vermek

  • İşten sonra zihninizi kapatmak ve tatmin edici bir özel hayat yaşamak

Size özel çözüm yaklaşımları

Stres hissini azaltmak için hangi seçenekler mevcut?
GTD, stres günlük rutininizde üstünlük kazandığında, eksikliği strese neden olabilecek 3 temel faktörü, daha fazla kontrol, netlik ve bakış açısı kazanmanızı sağlayacak birkaç yöntem önerir.

“Daha etkili olsaydım daha çok iş yapardım” duygusu
İşin kapsamı uygun, görevleriniz açıkça tanımlanmış ve dışarıdan yönetilebilir görünüyor. Yine de tek başına bir şeyler yapmak için çok fazla zaman harcadığınız hissine kapılıyor musunuz?

Çözüm

Verimliliğinizi arttırmaya ne dersiniz? Verimliliğinizi %15 oranında artırabilseydiniz, bu size haftada yaklaşık altı saat kazandırırdı. Başka bir deyişle, ofisten her gün bir saat erken ayrılabilir veya aynı sürede daha fazla görevi tamamlayabilirsiniz.

 

Bu sonuçlara GTD seminerlerimize ve koçluk seanslarımıza katılarak ulaşılabilirsiniz. Seminer katılımcılarımız, seminere katılmalarından bu yana kazanılan zamana ek olarak, kendilerine ayırdıkları zamanı daha kolay bulduklarını ve işten sonra aileleri ve arkadaşları ile rahatsız edilmeden daha fazla zaman geçirdiklerini söylüyor.
 

Nasıl çalışır?
GTD’nin sezgisel tekniklerini kullanarak, tüm sorumlulukları ve görevleri bir araya toplayarak, aşırı iş yükünden zihninizi arındırabileceksiniz. Tüm "açık döngü" noktalarının hedeflerinizin doğrultusunda değerlendirilmesi, bir şeyin hangi görevle yapılacağını belirlediğiniz anlamına gelir. Bu sizin işiniz mi, delege edebilir misiniz? Yoksa gerçekten bu konuda yapacak bir şey yok mu?

Bu soruların cevabı artık sisteminizde organize edilmiş olmalıdır. Tüm görevler ve bunların tamamlanmasıyla ilgili kararlar hakkında her zaman bir genel bakışa sahip olduğunuzdan emin olmak için, sisteminizdeki görevlerin atanmasını düzenli olarak gözden geçirin. O zaman işleri yapmak sizin için daha kolay olacak ve otomatik olarak daha üretken hissedeceksiniz.
 

"Yapacak çok işim var" hissi
Yapmak zorunda olduğunuz işten bunaldınız mı? Dikkatinizi çeken tüm yapılacaklar yağmuru arasında suyun yüzeyine zar zor tutunuyormuş gibi mi hissediyorsunuz? O zaman sorumluluklarınızın kapsamı makul bir iş yükünün seviyesini aşabilir. Başka bir deyişle, işiniz kendi başınıza yapmanız için çok fazladır.

 

Bu size çok tanıdık geliyorsa ne yapabilirsiniz? Müdürünüze “Üzgünüm, şu anda çok meşgulüm” demek ideal çözüm olmayabilir.

Sorumluluklarınızın listesini çıkarın

Bunun yerine, sorumluluklarınızın eksiksiz bir listesini çıkarmak için zaman ayırın. Bu korkutucu mu geliyor? Aslında yapılabilir. Büyük ölçüde sorumlu olduğunuz şeyler, farklı şeylerin birleşimidir:

  • Elde etmekten sorumlu olduğunuz sonuçlar ve

  • Sürdürmekten sorumlu olduğunuz devam eden süreçler.

Thinking Man on Couch_edited_edited.jpg

Avantajlar

Tüm bunların kapsamlı bir listesini yapın. Sadece gerçekten sorumlu olduğunuz şeyler hakkında netlik kazanmakla kalmaz, aynı zamanda yöneticinizle verimli bir görüşmeye hazır olursunuz. Bu, size verilen görevlerin gerçekten sizin sorumluluk alanınıza mı yoksa bir meslektaşınıza mı ait olduğuyla ilgili olabilir. Belki daha sonraki bir tarihe ertelenmeli, hatta doğrudan yığının üzerine atılmalıdır.

“Her şeyi elimden geldiğince ayarladım, ama yine de çok fazla gibi görünüyor” hissi

Kendinizi geliştirmek için insani olarak mümkün olan her şeyi denediğinizi düşündüğünüzde, durum hala umutsuz görünüyorsa, belki de yeni bir şeyin zamanı gelmiştir. Mevcut şirketinizde yeni bir pozisyon, farklı bir sorumluluk alanı, hatta farklı bir işveren. Yeni bir ortam tam da şu anda ihtiyacınız olan şey olabilir.

Gelecekteki yol

Profesyonel ve özel yaşamdaki amacınız olan ve akut görevlerinizden en yüksek hedeflerinize giden yolu temsil eden odak ufuklarının yardımıyla, gelecekteki yolunuzu daha kolay tanımlayabilmeniz mümkündür.

Odaklanma ufukları, yalnızca hayattaki hedefinizi bulmanızda değil, orada size eşlik etme konusunda da sizi destekler. Hayattaki hedefinize ulaşmak için hangi vizyona ihtiyacınız var? Bu vizyon hangi hedefi destekliyor? Yine bu hedef doğrultusunda hangi projeler, roller ve sorumluluk alanları çalışıyor? Bu yöntem ile mevcut profesyonel pozisyonunuzun yaşam hedefinize ulaşmayı destekleyip desteklemediğini öğrenebilir ve mevcut yolunuzun sizi gerçekten hedefe götürecek olan yol olup olmadığı konusunda netlik kazanırsınız.

Çapa 1
Çapa 2

Bize ulaşın!

Koçluk, seminerlerimizin tarihleri veya içeriği hakkında herhangi bir sorunuz varsa, lütfen iletişim formumuzu kullanarak bizimle iletişime geçin. Ayrıca +90 216 5990468 numaralı telefondan da bize ulaşabilirsiniz. Kişisel taleplerinize uygun bir teklif sunmaktan mutluluk duyarız.

bottom of page