top of page
Yayın Evi

ÖZ YÖNETİM SEMİNERLERİ İLE
GÜNLÜK HAYATTA DAHA FAZLA ÜRETKENLİK VE DAHA AZ STRES 

KENDİNİ YÖNETME (ÖZ YÖNETİM) NEDEN HER BİRİMİZ İÇİN GEREKLİDİR?

Hiçbir zaman yeterli zaman yok gibi görünüyor, öyle değil mi? Bilgisayarı açar açmaz düzinelerce e-posta ve uzun yapılacaklar listesi sizi bekliyor. Müdürünüzün öğlene kadar o rapora ihtiyacı var ve saat 16:00’da bir ekip toplantısı var. İşten sonra eve geçmeden önce de mutfak alışverişi yapmanız gerekiyor…

 

İşte size sinir bozucu bir durum daha; yıllardır ambalajında komodinin üzerinden duran kitabı hala okumadınız. Bunun yerine, kendinizi kasvetli televizyon programlarını izlerken yorgun düşmüş ve duş almak zorunda olduğunuzu düşünürken buluyorsunuz. Şimdi durun ve kendinize şu soruyu sorun: Ofisteki meslektaşınız her zaman bu kadar düzenli ve rahat görünmeyi ve neredeyse her zaman doğru işi yapma kararlarını vermeyi nasıl başarıyor?

GTD ile stresten hayatın akışına

Ofiste ve/veya boş zamanlarınızda zihninize belirli bir hedefi içeren cümleler gibi yapılacak çok fazla şey gelebilir. Örneğin; “Önce teklifi tamamlayacağım, sonra Yılmaz Bey’in istediği raporu hazırlayacağım ve işim bitine kadar dikkatimin dağılmasına izin vermeyeceğim.”

Bu “Yapacağım…” aynı zamanda “akış” olarak da tanımlanır. Başka bir deyişle, tamamen görevinize odaklandığınız ve hiçbir şeyin veya hiç kimsenin dikkatinizi dağıtmasına izin vermediğiniz bir durum. Tecrübeler gösteriyor ki, bu akış halinde, çok şey yapmak ve o anda en önemli olan şeyler için alan yaratmak kesinlikle mümkündür.

Wrapping Black Band_edited.jpg

Kendi kendini yönetme konusunda GTD ile neler yapabilir?

Kendi kendini yönetme ilkesi, kendi kendine karar veren ve rahat bir yaşam sürmenize yardımcı olur. Akışı bu şekilde başarabilirsiniz. Etkili öz yönetimin olumlu etkilerinden bazıları şunlardır:

 • Tüm sorumluluklara genel bir bakış sağlar.

 • Gerçekten önemli olan işler halledilir.

 • Stres azalır, bu da performansı artırır.

 • Odaklanmayı sağlarken dikkatinizin dağılmasını engeller.

 • Uzun vadeli hedefler ile ilgili netlik kazanılır.

 • Zihin özgürleşir.

 • Kişisel ve profesyonel gelişim fırsatlarının yaratılır.

GTD yöntemiyle öz yönetim seminerleri

Konferans Kalabalık

GTD'nin diğer öz yönetim yöntemlerinden farkı nedir?

GTD, yıllardır denenmiş ve test edilmiş en iyi uygulamaları kapsar, ancak kesin bir kalıp içermez. Bu nedenle GTD, diğer öz yönetim yaklaşımlarına kıyasla kişisel olarak, kendi ihtiyaç ve isteklerinize göre tasarlanabilen bir yöntemdir.

 

Bunun nedeni mantıklı olduğu kadar basit. İş hayatında başarılı bir öz yönetim ancak birlikte çalışmaktan keyif alacağınız bir sistemle sağlanabilir.

GTD'nin size günlük hayatta getirdikleri:

 • İş ve özel hayatta daha az stres

 • Daha fazla üretkenlik, kontrol ve performans

 • İşleri daha hızlı ve bilinçli halletme becerisi

 • Daha iyi organizasyon sayesinde daha fazla özgürlük ve başarı

 • Yüksek verimlilikle daha fazla denge ve boş zaman

 • Daha yüksek stres direnci ile daha fazla motivasyon

En başarılı yöntem öz yönetim

Kanıtlanmış öz yönetim yaklaşımı GTD, temelde kendilerini daha iyi organize etmek isteyen insanlar tarafından 20 yılı aşkın süredir milyonlarca kez başarıyla kullanılmaktadır.

Yöntem, kişinin kendi profesyonel ve özel yaşamına uygulanabilecek, yapı ve genel bakış sağlayan kişisel bir sistem kurmasını mümkün kılar. GTD ayrıca maksimum üretkenlik ve yaşamda fark edilir derecede daha az stres için kontrolü artırmaya ve bakış açınızı genişletmeye yardımcı olur.

Orta ve uzun vadeli hedef başarı

GTD, birçok kazanımın yanı sıra, akut görev baskısını hafifletmeye ve günlük yükümlülükleri düzenlemeye yardımcı olur. Yaklaşım çok daha derinleşerek, odaklanma ufku kavramı ile orta ve uzun vadeli bir bakış açısı geliştirmenizi ve onu gözden kaçırmadığınızdan emin olmanızı sağlar. Bu şekilde GTD, kariyer planlaması gibi daha büyük (yaşam) hedeflere ulaşmanızda da size destek olur.

5 Aşamalı Yaklaşım: GTD Temel Prensipleri

Ekran Resmi 2021-07-24 21.03.49.png

GTD'nin beş aşaması, tüm mevcut görevleri, sorumlulukları, akut sorguları ve mesajları en iyi şekilde yönetmede ve her zaman sürdürülebilir bir genel bakış elde etme konusunda sizi destekler.

1

İlk adımda, şu anda zihninizden geçen dikkatinizi çeken her şeyi toparlıyorsunuz. Sonrasında ise tüm bu öğeleri mümkün olduğunca az yerde bir araya getiriyorsunuz. 

2

İkinci adımda, her öğe ile ne yapılacağına karar veriyorsunuz. Bir görevi tamamlamak için birden fazla adım mı gerekiyor? Bu gerçekten sizin işiniz mi, yoksa başkasına devredebilir misiniz? Acil bir eyleme ihtiyaç var mı yoksa görev daha sonraya ertelenebilir mi?

3

Üçüncü adımda, işlenen her öğeyi uygun bir kategoriye yerleştirirsiniz. Bu aşama görevlerin tamamlanmasında sizi daha hızlı ve daha verimli hale getirir. Yalnızca mevcut çalışma koşulunda yapılabilecekler veya yapılması gerekenlerle ilgilenmenizi sağlar. Bu, zihninizi rahatlatır ve stresinizi azaltır.

4

Dördüncü adım, gözden geçirme aşaması ile devam eder. Bu şekilde, şu anda önemli olan ve kesinlikle unutmamanız gereken tüm sorumluluklar ve projeler hakkında her zaman güvenilir bir genel bakışa sahip olursunuz.

5

Son adım, size verilen görevleri tamamlamaktır. Bunu yapma önceliğiniz birçok farklı şeye bağlıdır: örneğin, şu anda nerede ve hangi noktada olduğunuz, bunu yapmak için ne kadar zamanınız olduğu ve mevcut enerji seviyenizin ne kadar yüksek olduğu.

ZAMAN YÖNETİMİ YERİNE ÖZ YÖNETİM

Bazen öyle görünmese de günün herkes için 24 saati vardır. CEO veya yönetici, satın alma ekip lideri, muhasebe çalışanı veya markette çalışan bir kasiyer olsun, meselenin özü, mevcut zamanı nasıl kullandığınızdır.

Bu konuyla bağlantılı olarak sıkça karşımıza çıkan bir söz de “zaman yönetimi”dir. Ancak bu terim yanlıştır, çünkü zaman yönetilemez, her zaman aynı ritimde geçer. Bir dakika bir dakikadır, bir saat bir saattir. Etki edebileceğimiz şey ancak kendimiz ve zamanımızı nasıl ele aldığımızdır. Sonuçta, olmamız gereken zamanda orada olmadığımız için çok değerli zamanımız harcanmış oluyor.

Gelen e-postalarla iş akışınızı kesintiye uğratırsanız,
sadece 18 e-posta ile günde 1,5 saat kaybedersiniz.

Şunu bilmekte fayda var, insanların, ne tür bir kesinti olursa olsun, bir kesintiden sonra tekrar işlerine konsantre olmaları için 5 dakikadan daha uzun bir süreye ihtiyaçları vardır. Bu süreçte e-posta selinin yine devam etmesi beklenir.

Genel bir bakış oluşturun ve odaklanın

Tabi ki, posta kutunuzu, e-postalar birkaç saatte bir kontrol edilebilecek ve mesai saatleri içinde sosyal medya tarafından engellenmeyecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Ancak bu, çözümün yalnızca bir parçasıdır ve zaman sorununun nedenini çözmez. GTD, daha bütünsel bir yaklaşım gerektirir. Arkasındaki ilke, neyin gerçekten önemli olduğunu değerlendirmenize yardımcı olur ve size en fazlasını getirir. GTD, ayrıca tüm görevler, projeler ve sorumluluklar hakkında her zaman kapsamlı genel bir bakışa sahip olmanıza yardımcı olur. Bu, yaklaşan görevleri verimli ve odaklanmış bir şekilde tamamlamayı ve yönetmeyi kolaylaştırır. Çok güzel bir his!

Bize ulaşın!

Koçluk, seminerlerimizin tarihleri veya içeriği hakkında herhangi bir sorunuz varsa, lütfen iletişim formumuzu kullanarak bizimle iletişime geçin. Tabii ki ayrıca +90 216 5990468 numaralı telefondan da bize ulaşabilirsiniz. Kişisel taleplerinize uygun bir teklif sunmaktan mutluluk duyarız.

Verimliliğinizi hızla artırabileceğiniz 5 ipucu

Ampüller Ring

1

Düşüncelerin toplanması

Özel bir etkinlik mi planlıyorsunuz? Yoksa bir iş toplantısı mı hazırlamanız gerekiyor? Şu anda zihninizden geçen her şeyi yazmak için 10 dakikanızı ayırın. Temelde basit olan bu işlemin zihninizi son derece rahatlatacağını ve özgürleştireceğini anında göreceksiniz.

4

Haftalık gözden geçirme

Yapılacaklar listelerinizin ve takviminizin haftalık olarak gözden geçirilmesi, işleri takip etmede önemli bir unsurdur. Tüm görevleri ve randevuları kaydettiyseniz iyi bir temel oluşturmuşsunuz demektir. Haftalık gözden geçirme ile her zaman güncel kalırsınız ve gelecekte hiçbir şeyin kaçırmamak için sisteminizi güncellersiniz.

2

2 dakika kuralı

Tamamlanması için küçük bir adım gerektiren ve/veya 2 dakikadan fazla zamanınızı almayan işler hemen yapılmalıdır. Bu şekilde 10 şey yapmak için günde 20 dakika ayırın. Bu kadar kısa sürede neler yapılabileceğini ve ne kadar iyi hissettirdiğini göreceksiniz.

5

Kontrol listeleri

Her işyerinde düzenli olarak tekrarlanan süreçler vardır. Tüm bu süreçler için kontrol listeleri oluşturmanız tavsiye edilir. Hangi noktaları gerçekleştirmeniz veya kontrol etmeniz gerektiğini not edin ve isteğe bağlı yeni öğeler ekleyin. Bu yöntem ile ne kadar işten tasarruf edilebileceğini ve hataları ne kadar azalttığınızı göreceksiniz.

3

"Beklemedekiler" Listesi

Başkalarına devrettiğiniz her şey için “Beklemedekiler” adlı bir kategori oluşturun. Görevi atadığınız tarihi not edin. Böylece her zaman neyi beklediğiniz ve kimden beklediğiniz konusunda takipte kalabilirsiniz. Bu, istikrarlı şekilde tüm görevler üzerinde kontrol sahibi olmaya ve güven duygusuna yol açar.

Bunları ve daha birçok ipucunu deneysel değerler ile birlikte seminerlerimizde öğreneceksiniz.

 

Katılımcılarımız, seminere yapılan yatırımın çok kısa bir süre içinde karşılığını aldıklarını bizlere düzenli olarak bildiriyorlar.

Bize ulaşın!

Koçluk, seminerlerimizin tarihleri veya içeriği hakkında herhangi bir sorunuz varsa, lütfen iletişim formumuzu kullanarak bizimle iletişime geçin. Ayrıca +90 216 5990468 numaralı telefondan da bize ulaşabilirsiniz. Kişisel taleplerinize uygun bir teklif sunmaktan mutluluk duyarız.

bottom of page